
Vreme praznika je pred nama i već se polako može osetiti taj poseban duh u vazduhu i ukrasima koji niču svuda oko nas. Ceo svet priprema se za najveću godišnju proslavu tokom koje dočekujemo Novu godinu i nova iskustva, a iza sebe ostavljamo sve loše odluke i navike koje menjamo nabolje.
Jedna od zemalja koja veoma drži do praznične tradicije i propisnog obeležavanja cele ove sezone je Nemačka, u kojoj se božićni marketi postavljaju u svim većim i manjim gradovima, pa čak i selima. Sada je već vreme za miris kuvanog vina i slatku aromu simpatičnih medenjaka koji su dostupni na štandovima širom ove zemlje.

Posebno se izdvaja Štutgart sa svojim božićnim vašarom koji je ne samo jedan od najlepših u Evropi, već i jedan od najstarijih. Prvi put se zvanično pominje u spisima iz 1692. godine, ali se veruje da je postojao još mnogo pre toga. Ovogodišnji vašar već je otvoren fenomenalnom ceremonijom u centru grada i trajaće do 23. decembra. Centralni deo predstavlja jelka visoka 25 metara, na čijem vrhu se nalazi zvezda od dva i po metra. Na jelci se nalazi 40 hiljada led lampica, za koje je potrebno čak šest kilometara žice a koje u potpunosti koriste električnu energiju iz obnovljivih izvora.

Nezaobilazni deo ovog vašara predstavlja market antikviteta na trgu Karlsplac, koji obuhvata 23 štanda sa raznim retkim proizvodima. U pitanju su razne vrste antikvarnih knjiga, ručnih satova, porcelanskih proizvoda, narukvica i drugih vrsta nakita. Ideja za ovaj market nastala je 1984. godine, kada je trajao nedelju dana pred Božić. Preseljen je u veliki šator 1999. godine, nakon što je taj isti šator služio za okupljanje tokom pomračenja Sunca, a potom i kao zaštita od kiše.

Tokom trajanja ovog prazničnog perioda održava se veliki broj kvalitetnih besplatnih koncerata, koji ulepšavaju celokupan doživljaj. Postoji i nekoliko nastupa koji se naplaćuju, a održavaju se na orguljama u obližnjoj crkvi.
Ukoliko razmišljate šta bi sve ovde moglo da privuče decu osim jela i pića, ne brinite, oni imaju celu magičnu sekciju posvećenu njima. Tu je svojevrsna „Dečja zemlja bajki“ u okviru koje se mogu provozati vozićem kroz čudesan zimski pejzaž i okolinu. Mališanima se nude i razne druge aktivnosti u kojima mogu učestvovati sami, ili zajedno sa roditeljima. Mogu da prave svoje medenjake, posebne vrste voćnih „ražnjića“, pa čak i da dizajniraju sopstvenu sveću. Tu su i kreativni kolaži koje posle mogu poneti sa sobom za uspomenu.

Štutgart naravno ima da ponudi i drugi sadržaj osim ovog prazničnog, prvenstveno kulturni i automobilistički. Njegovi stanovnici vole da jedu i piju, što je jedno od nasleđa geografskog položaja u jednom od najvećih vinogradarskih regiona u Nemačkoj. Zato ćete imati prilike da probate razne gastronomske specijalitete, od tradicionalnih nemačkih recepata, pa sve do nešto modernije kulinarske ponude. A sve to obavezno zalijte čašom fenomenalnog lokalnog vina.

Kada ste povratili energiju, vreme je za kulturni obilazak grada. Sa Dvorskog trga možete se zaputiti ka Umetničkom muzeju Štutgart, sa bogatom kolekcijom klasičnih i savremenih umetničkih dela. Nemojte zaobići Novi dvorac, koji dominira slikom grada u samom centru. Još jedna obavezna destinacija je Vilhelma, botaničko-zoološki vrt koji vrvi od života u svakom smislu.

Ljubitelji automobilizma prepoznaće Štutgart kao rodno mesto automobila, jer su u njemu Gotlib Dajmler i Vilhelm Majbah osmislili i napravili prvi brzohodni benzinski motor 1885. godine. Uspomena na to je prikladno sačuvana i predstavlja se u Mercedes-Benc muzeju, koji je jedini muzej na svetu sa kompletnom prezentacijom istorije automobilske industrije. Samo futurističko zdanje veoma je upečatljivo i spolja, a iznutra vas čeka 160 automobilskih eksponata i još puno toga. Još jedan fenomenalni muzej koji ne treba zaobići je Porše muzej sa 80 eksponata, među kojima je i automobil sa trke u Le Manu 1971. godine. Tu je naravno kompetna istorija ovog kultnog brenda.
Naslovna fotografija: Stuttgart-Marketing GmbH (SMG)